![]() | Żołnierze Polscy w Operacjach pokojowych ONZ z OSSWInż. w Ełku. |
1.Doraźne siły zbrojne ONZ na Bliskim Wschodzie |
Podstawą powołania tych sił była rezolucja nr 340 Rady Bezpieczeństwa ONZ z 25.11.1973 r., która jednoczenie wytyczała zadania - nadzorowanie procesu rozdzielania wojsk stron walczących oraz przestrzegania przez te strony porozumienia o przerwaniu działań bojowych.
Ustalono górny pułap liczebności na 7000 żołnierzy, w tym 6 batalionów operacyjnych (4 na Synaju i 2 na Wzgórzach Golan). Polska i Kanada wystawiły jednostki logistyczne. W grudniu 1973 r. pierwsza zmiana polskich żołnierzy do UNEF udała się do Egiptu.
Przeciętnie w każdej zmianie znajdowało się około 900 polskich żołnierzy.
Decyzją Rady ONZ mandat UNEF II wygasł 24.07.1979 r. Jeszcze do 1980 r. polscy i kanadyjscy logistycy zabezpieczali przemieszczenie sprzętu i urządzeń UNEF II do innych misji i magazynów ONZ.
Z JW w misji brało udział 4 żołnierzy zawodowych.
2.Siły nadzorujące rozdzielenie wojsk syryjskich i izraelskich (UNDOF). |
Początkowo siły te stanowiły integralną część UNEF II na obszarze Syrii i Izraela. Stosownie do rezolucji nr 350 Rady Bezpieczeństwa z maja 1974 r.., zostały wyodrębnione z UNEF II pod nazwą United Nations Disengagement Observer Force z zadaniem obserwowania przestrzegania przerwania walk oraz strefy buforowej między Izraelem i Syrią
Liczebność UNDOF została wyznaczona na 1250 osób, w tym 2 bataliony operacyjne oraz 2 jednostki logistyczne - polską i kanadyjską
Z OSSWInż. w misji brało udział 18 żołnierzy zawodowych.
3.Tymczasowe siły zbrojne w Libanie (UNIFIL). |
Powołane zostały na podstawie rezolucji nr 425 Rady Bezpieczeństwa ONZ z dnia 19.03.1978 r. z zadaniem rozdzielenia stron walczących w Libanie w sile około 6000 żołnierzy. Początkowo kontygenty tej operacji pokojowej wystawiły: Fidżi, Francja, Iran ,Irlandia, Nepal, Nigeria, Senegal (bataliony operacyjne), Francja i Kanada (jednostki logistyczne), Norwegia (szpital polowy).
W czasie trwania mandatu UNIFIL Francja i Iran wycofały bataliony operacyjne a Kanada i Norwegia - jednostki logistyczne (zastąpione przez Włochów Szwedów i Polaków).
Polska od połowy 1992 r. wystawiła do UNIFIL jednostkę medyczną stanowiącą obsadę szpitala polowego dla całej misji. Łącznie w pierwszej zmianie wyjechało do Libanu 148 żołnierzy i pracowników cywilnych.
Z OSSWInż w misji wzięło udział 11 żołnierzy zawodowych i 4 żołnierzy zsw.
4. Siły ochronne Narodów Zjednoczonych na terenach byłej Jugosławii (UNPROFOR). |
Polska wydzieliła batalion piechoty oraz 4 (a później 20) obserwatorów wojskowych (łącznie około 900 żołnierzy. Ponadto do UNIPROFOR skierowanych zostało 30 policjantów cywilnych z Polski.
Z OSSWInż. brał udział 1 żołnierz zsw.
5.Tymczasowa administracja Narodów Zjednoczonych w Kambodży (UNTAC) |
Operacja pokojowa ustalona rezolucją Rady Bezpieczeństwa nr 745 z 28.02.1992 r. rozpoczęła się praktycznie 15 marca tego roku. Operacja poprzedzona była misja przygotowawczą (UNAMIC) rozpoczętą bezpośrednio po podpisaniu Porozumień Paryskich w listopadzie 1991 r. (w misji tej uczestniczyło 2 oficerów WP).
W składzie kontyngentu wojskowego znalazł się polski batalion logistyczno - inżynieryjny, który w strukturze UNTAC funkcjonował w dwóch niezależnych pionach: logistycznym i inżynieryjnym.
Operacja UNCTAC od samego początku tj. od 15.03.1992 r. napotykała na duże trudności związane z jednej strony z odmową "Czerwonych Kmerów" w uczestniczeniu w procesie pokojowym, z drugiej zaś z ekstremalnymi warunkami geograficzno-klimatycznymi, utrudnieniami realizacji mandatu (proces powrotu uchodźców, rejestracji, akcja wyborcza). Pomimo tych trudności wybory odbyły się w przewidzianym terminie 23-28.05.1993 r. i po nim rozpoczął się proces wygaszania misji.
Z OSSWInż. udział wzięło 13 żołnierzy zawodowych i 2 żołnierzy zsw.
Żołnierze zawodowi Ośrodka, oprócz codziennej służby związanej ze szkoleniem i wychowywaniem kolejnych pokoleń operatorów maszyn do prac ziemnych, realizowaniem różnorodnych zadań na rzecz gospodarki narodowej na terenie całego kraju, brali czynny udział w misjach pokojowych ONZ.
Dotychczas żołnierze OSSWInż. w Ełku pełnili służby pod sztandarem ONZ w Egipcie, Syrii, Kambodży i byłej Jugosławii.
Główne zadania mandatowe, jakie realizowali w misjach pokojowych, to rozminowanie terenu i przedsięwzięcia logistyczne.
Dotychczas w misjach pokojowych brało udział 68 żołnierzy zawodowych i 12 żołnierzy służby zasadniczej.
Swoją wiedzę fachową i specjalistyczną wykorzystywali z dużym zaangażowaniem, uzyskując wysokie oceny przełożonych, m.in. ppłk Czesław Przyborowski, ppłk Krzysztof Chrzanowski, ppłk Stanisław Soliwoda, mjr Edward Ropelewski, chor.sztab. Krzysztof Bartnik, st.sierż.sztab. Henryk Sobieraj, st.sierż.sztab. Kazimierz Sokołowski i sierż.sztab. Antoni Przyborowski.
Oprócz tych żołnierzy w misjach pokojowych brali również czynny udział kapelani wojskowi - ks. mjr Kazimierz Krużel w Syrii i ks. mjr Krzysztof Majsterek.
Opinie i oceny napływające każdorazowo po zakończeniu misji potwierdzają umiejętności i fachowość żołnierzy Ośrodka w realizacji specjalistycznych zadań mandatowych.
Żołnierze zawodowi OSSWInż. - EŁK biorący udział w misjach pokojowych ONZ |
|
mjr mgr Andrzej Przybylski