Zarys historyczny jednostek, których tradycje przejął OSSWInż. w Ełku. |
2. Batalion Szkolny Saperów |
Intensywne szkolenie kadr inżynieryjnych na początku lat 20-tych w ramach KOSS, powstanie w 1923 roku w Warszawie Oficerskiej Szkoły Inżynierii oraz organizowane równolegle szkolenie podoficerów saperów na 3-6 tygodniowych kursach przy związkach taktycznych spowodowało zmniejszone zapotrzebowanie na specjalistów saperów. Z tego głównie powodu, 15 lipca 1926 r. KOSS przekształcono w Batalion Szkolny Saperów (BSS) z jednoczesną dyslokacją do Modlina, tracąc tym samym rangę większego ośrodka szkolenia wojsk inżynieryjnych.
Zgodnie z etatem BSS składał się:
W zakresie obowiązków kompanii doświadczalnej tak jak to miało miejsce w KOSS było prowadzenie doświadczeń z nowym systemem oraz opracowywanie norm z instrukcji dla wojsk inżynieryjnych.
Na zdjęciu: mjr Perko - dowódca Baonu Szkolnego i kpt Eugeniusz Szubert - dowódca kompanii. zdjęcie pochodzi ze Szkoły Podchorążych Rezerwy z Modlina z lat 1927 i 1928.
Batalion Szkolny Saperów po 1925 r. i Oficerska Szkoła Inżynierii stały się jedynymi ośrodkami szkolenia saperów w Polsce.
Pomimo krótkiego okresu istnienia dorobkiem szkoleniowym batalionu były:
![]() |
Świadectwo ukończenia Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów podpisane przez komendanta mjr Stanisława Perkę oraz dowódcę kpt. kompanii Eugeniusza Szuberta wystawione na Zdzisława Castellaza.
Istnienie BSS pozwoliło na prowadzenie prac doświadczalnych w zakresie techniki saperskiej na jakościowo wysokim poziomie, ponadto zatrzymało doświadczoną kadrę dydaktyczną, która stanowiła podstawę do organizacji Centrum Wyszkolenia Saperów.
Dowódcą BSS przez cały okres jego działalności był ppłk Stanisław Arczyński. Dowódcami pododdziałów i wykładowcami byli: mjr Stanisław Perko, kpt. Stanisław Brzostowski, kpt. Aleksander Filipowski, kpt. Eugeniusz Szubert, por.Jerzy Levitouxi i por.Ludwik Michałowski.
mjr dr Eugeniusz Tomaszewicz